Новото фоайе на централната жп гара в Щутгарт е нов инженерен шедьовър. Неговият произволно извит покрив вече е почти завършен: Наложи се внимателна обработване на готвите бетонни повърхности за да се подчертае елегантността на плавно извитите форми. Изпълнителят на бетонната козметика, компанията Beconart, използва за тази цел част от продуктите за видим бетон на KEIM.
НЮАНСИ НА СИВОТО – атрактивен дизайн с видим бетон за жп гара Щутгарт21
Бъдещата нова главна гара на Щутгарт е централен елемент в грандиозния проект Щутгарт21. Новата подземна транзитна гара с 8 коловоза, ще замени съществуващата крайна гара с 16 коловоза. В резултат на това ще спрат да се използват съществуващите надземни съоръжения и ще се освободи голямо свободно пространство достатъчно за цял нов градски район. Основен елемент от дизайна на гарата е достъпният покрив, половината от който е предвиден за градски площад, а другата половина ще бъде зелена част заедно с дворцовите градини на Щутгарт. Черупковия покрив се подържа от 28 колони с формата на чаша, изработени от светъл видим бетон. Техните плавни органични форми придават на подземното пространство неповторима атмосфера, недостижима за друга жп гара. Чашовидните опори са отворени отгоре, образувайки по този начин „светлинни очи, осигуряващи дневна светлина в залата. Подобна конструкция с такава форма никога до сега не е била изграждана. В нея са съчетани инженерство и естетика по впечатляващ начин. Сложната конструкция е дълга 450 метра и е широка 80 метра. Състои се от свободно извити повърхности, следващи точно посоката на статичните сили. Конструкцията е изградена с минимално количество стоманобетон. Дебелината на обвивката е само 40 сантиметра при размах от 35 метра.
ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ВИДИМИЯ БЕТОН
Както в повечето случаи,след декофриране, бетонът все още не можеше да разкрие изцяло своето съвършенство, което по-късно щеше да характеризира общото впечатлението за обекта. На определени места кофражът се беше разместил и видимите бетонни повърхности имаха издатини или вдлъбнатини от няколко милиметра. Тъй като колоните тип „чаша“ винаги са обляни отгоре от светлина, тези неравности хвърляха светлосенки, които видимо се открояваха. Също така и много от визуалните качества на видимия бетон не отговаряха на изискванията на архитектите: някои части бяха матови, а други лъскави, други имаха различни цветови нюанси. Понякога бетона беше по-тъмен, понякога по-светъл. Всички тези недостатъци бяха в следствие на множество производствени фактори, като например: температура на околната среда, метеорологични условия, време преди декофриране, използваното кофражно масло, различна степен на уплътняване и други. Освен това на видимите бетонни повърхности имаше и останали следи от самия производствен процес, като: следи от временни подпори, отвори за анкери и шпилки и други. Технологичните фуги бяха технически неизбежни, но особено нежелани от гледна точка на дизайна и естетиката, тъй като нарушаваха елегантната извивка на опорите на „чашите“. Беше очевидно, че видимата бетонна повърхност се нуждае от значителни подобрения и визуални корекции. Първоначално ретуширането и козметиката на бетона бяха тествани на примерна колона. След около десетина опита, желаната визия най-после бе постигната.
ЗАПЪЛВАНЕ, РЕГУЛИРАНЕ, ИЗРАВНЯВАНЕ
Поради всички гореизброени визуални недостатъци на бетона изпълните се заеха с козметичното ретуширане на видимите повърхности. За целта по предложение на изпълнителя на бетонната козметика фирма beconart, бяха използвани продукти от гамата на KEIM. Първоначално бяха изравнени неравностите. За целта се отстраниха издатините и се запълниха вдлъбнатините и кухините. Отворите за анкери бяха затворени с конуси. След това съответните зони бяха награпавени и изгладени с фин пълнител за да съответстват на зоните около тях. По същия начин се процедираше и с тези фуги, които архитектите искаха да изчезнат напълно. За голяма част от зоните на колоните бе планирано цветово съчетание, което трябваше да отговаря на противоречиви изисквания: от една страна, трябваше да хармонизира различните нюанси на отделните зони, а от друга, видимата бетонна повърхност не требваше да изчезне под непрозрачен слой боя, а трябваше да запази своя естествен минерален характер и излъчване. Тук KEIM Concretal Lasur успя да прояви своите силни и незаменими страни. Като минерално силикатна система за видим бетон, тя успешно запазва видимата естествена, пореста структура на бетона, защото не образува филм от боя на повърхността. За да се постигне възможно най- естествен вид и не се позволи на бетона да блести неестествено, KEIM Concretal Lasur първоначално беше разредена с KEIM Fixativ в необходимото съотношение, след което бе нанесена машинно с безвъздушно устройство за боядисване и ръчно с валяк, а след това покритието бе завършено с помощта на естествена гъба. Всички тези процеси създадоха леко мътен матов вид на повърхността, наподобяващ натурален необработен видим бетон. След това екипът на beconart коригира все още съществуващите цветови несъвършенства с помощта на локално ретуширане.
РАБОТА ПРИ ТЕЖКИ УСЛОВИЯ
По описания по-горе начин бяха ретуширани около 60 000 кв.м видими бетонни повърхности и близо 100 км фуги. Това беше действително изтощителна работа, обяснява управляващият директор на на beconart Мартин Бергер: „трябваше да работим върху големи площи намиращи се над главите ни под самия таван, което изискваше различни работни платформи, за да се достигне до височина от 15 м. Присъствието ни на обекта бе в продължение средно на три години с 12-15 човека персонал, за да завършим козметиката на готовия видим бетон. Докато обработвахме първите декофрирани опори в единия край на работната площадка в другия край все още се отливаха нови опори. Благодарение на добрата координация между отделните изпълнители работа вървеше по график.
Пътниците, които ще използват станцията, може би няма да получат реална представа за извършената изключително сложна и трудоемка, почти реставрационна обработка на опорите. Бетонът изглежда като напълно естествен, все едно излязъл без обработка от кофража. Желаната пространствена концепция на архитектите, подчертаваща динамиката и елегантността на извитите бетонни елементи, вече може да разгърне своя изключителен ефект необезпокоявано.